Child pages
  • CCR Local Web Content Managers
Skip to end of metadata
Go to start of metadata
This page was last updated on July 26, 2018
 Branches/Laboratories/Programs
*Lead Content Manager 
Lab/Branch/ProgramLocal Web Content Manager(s)
Basic Research Laboratory

Annie Rogers

Cancer and Developmental Biology Laboratory

*Dr. Ravi Chalamalasetty

Kim Mellon

Cheri Rhoderick

Cancer and Inflammation Program

Joan Boxell (Frederick)

Laraine Main (Frederick)

Caroline Iciek (Bethesda)

Tammy Eyler  (Leidos: Drs. Anderson, Carrington, Nussinov, & Sayers) - Yes

Cancer Data Science Laboratory *Sue Fox (Acting   
Chemical Biology Laboratory

*Dr. Dina Sigano

Trish Beard

Debbie Perone

Developmental Therapeutics Branch

*Althea Hinds

Experimental Immunology Branch

*Jeff Hammer

Caroline McCabe

Experimental Transplantation and Immunology Branch

*Cathy Bare

Tracey Chinn

Ana Tarrinha 

Genetics Branch

*Beverly Stalker 

Nancy Dossa Sossavi

Genitourinary Malignancies Branch

*Tammy Cole 

Heaven Russell

HIV and AIDS Malignancy Branch*Darlene Portney
HIV Dynamics and Replication Program
(includes Retroviral Replication Laboratory
& Host-Virus Interaction Branch)

*Anne Arthur 

Terri Burdette

Laboratory of Biochemistry and Molecular Biology

*Jemima Barrowman 

Jennifer Whipp

Laboratory of Cancer Biology and Genetics

*David Hicks

Luowei Li

Luanne Lukes

Weldon Payne

Laboratory of Cell and Developmental Signaling*Jennifer Wright
Laboratory of Cell Biology

*George Leiman 

Consuelo Holguin

Laboratory of Cellular and Molecular Biology

*Nancy Cruz 

Elsy Hernandez

Laboratory of Cellular OncologySue Fox (Acting)
Laboratory of Genitourinary Cancer Pathogenesis

Ross Lake

Laboratory of Genome Integrity

*Dr. Sam John 

Laboratory of Human Carcinogenesis

*Elisa Spillare

Chauna Anglin

Dr. Anuradha Budhu

Mohammed Khan

Karen Yarrick

Laboratory of Immune Cell Biology

*Melanie Vacchio

Qi Xiao

Laboratory of Metabolism

*Tom Ellerman

Linda Byrd

Laboratory of Molecular Biology

*Chin-Hsien (Emily) Tai

Pat Goggins

Alonda McDuffie

Laboratory of Pathology

*Joseph Chinquee

Sarah Young

Kayla O'Donnell

Laboratory of Protein Dynamics and Signaling*Valarie Porter
Laboratory of Receptor Biology and Gene Expression

*Cynthia Haggerty

Ally Burke

Rachael Stitely

Laboratory of Tumor Immunology and Biology

*Debra Weingarten

Lymphoid Malignancies Branch*Sildiz Ali
Macromolecular Crystallography Laboratory

*Lori Larson

Douglas Bailey

Molecular Imaging Program

*Mirna Martinez

Karen Wong

Molecular Targets Laboratory

*Dr. John Beutler

Mouse Cancer Genetics Program

*Iben Hanson
Neuro-Oncology Branch

*Lilian Yang

Kristin Odom

Adam Benedek

Nancy Garren

Sherita Morris

Alix Philogen

Pediatric Oncology Branch

*Miki Kasai

Radiation Biology Branch*Lauren Shifflett
Radiation Oncology Branch

*Anita Mahone

May Garcia

RNA Biology Laboratory

*Michael Bonaduce 

Christine Hayter

Dr. Sandra Wolin

Structural Biophysics Laboratory

*Cynthia Castle

Justus Benson

Surgery Branch

*Dr. Stephanie Goff

Michelle Gaye

Thoracic and GI Malignancies Branch*Shane Hughes
Thoracic and Oncologic Surgery Branch

*Joanna Lamot

Jan Pappas

Lance Redding

Dr. Jeremy Davis

Urologic Oncology Branch

*Margaret Michels

Vaccine Branch

*Lisa Smith

Terry Jones (Drs. Felber & Pavlakis) 

Jackie McPhail

Women's Malignancies Branch

*Josselyn White

Fatou Hughes

Dr. Yoshima Greer

Special Programs, Initiatives, Core Facilities, and Offices

*Lead Content Manager

  • No labels